Jak działają nasze kosmetyki samoopalające?

Kosmetyki samoopalające są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz uzyskać zdrową i naturalnie wyglądającą opaleniznę w szybkim czasie. Nie musisz spędzać wielu godzin na słońcu - wystarczy, że zapoznasz się z podstawowymi informacjami o naszych preparatach i technikach samoopalających, a następnie wybierzesz preferowaną metodę. Na początku jednak warto zrozumieć, jak oddziałuje składnik aktywny samoopalaczy, czyli DHA ze strukturą skóry.


Wszystko, co musisz wiedzieć o skórze

Naskórek jest to trzecia i jednocześnie najbardziej zewnętrzna warstwa ochronna ciała. Pod nią znajduje się skóra właściwa oraz warstwa podskórna składająca się z tkanki tłuszczowej - to dzięki niej tak sprawnie ciało amortyzuje narządy wewnętrzne i działa jako naturalna izolacja. Jednocześnie sam naskórek dzieli się jeszcze na 5 warstw - w stosowaniu samoopalaczy największe znaczenie ma warstwa powierzchniowa, nazywana inaczej rogową. Składa się z płaskich komórek skóry, które regularnie się złuszczają - to właśnie na nią wpływają kosmetyki samoopalające.

Czas złuszczania się warstwy rogowej wynosi zwykle od 32 do 36 dni, a życie dojrzałej komórki może trwać od 7 do 20 dni. Właśnie z tego powodu opalenizna z czasem zanika, a martwe komórki skóry zostają stopniowo usuwane z powierzchni ciała. Istnieje wiele czynników, które mogą ten proces przyspieszyć. Jeżeli chcesz zachować swoją estetyczną opaleniznę, pamiętaj, że naskórek wymaga ponownego stosowania produktu do opalania co kilka dni.

Jaki jest mechanizm działania produktów z DHA?

Zarówno opalanie natryskowe, jak i korzystanie z preparatów mających w składzie naturalne DHA polegają na nałożeniu na skórę składnika aktywnego. Dihydroksyaceton w bezbarwnej formule wykazuje zdumiewające właściwości opalające, dzięki czemu nie musisz narażać się na szkodliwe promieniowanie UV Słońca podczas klasycznego opalania. Produkty mające w składzie DHA zostały zatwierdzone przez FDA jako bezpieczna substancja w przemyśle kosmetycznym. Pochodzi z naturalnych źródeł roślinnych - przede wszystkim trzciny cukrowej, która została następnie przekształcona we fruktozę.

Po przejściu wielu procesów syntezy substancji DHA zostaje sprowadzona do formy, która oddziałuje na Twoją skórę poprzez nietoksyczną reakcję chemiczną z aminokwasami w naskórku. Istotne jest to, że wpływ DHA ogranicza się do zewnętrznych warstw naskórka, co zapewnia bezpieczeństwo dla całego organizmu. Aby w pełni zrozumieć, jak powstaje opalenizna z wykorzystaniem samoopalaczy, należy pamiętać również o tym, że każdy przypadek jest indywidualny - intensywność odcienia zależeć będzie od grubości Twojej warstwy rogowej skóry, a także zawartości naturalnej melaniny.

Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice łokci i kolan, gdzie warstwa rogowa jest znacznie grubsza, co sprawi, że opalenizna będzie tam o wiele intensywniejsza. Analogicznie do tego mechanizmu na przykład rejony twarzy, gdzie warstwa rogowa jest bardzo cienka, to opalenizna będzie delikatniejsza. Odcień zabarwienia zależy głównie od tego, jakie aminokwasy wejdą w reakcję z DHA - możesz uzyskać kolory od żółtego do brązowego, który doskonale imituje naturalną opaleniznę.

Utrzymywanie się preparatów z DHA na skórze

Efekt sztucznej opalenizny staje się widoczny natychmiastowo, a w ciągu 24 godzin stopniowo ciemnieje. Po jego zastosowaniu warto pamiętać o założeniu ciemnych ubrań, które zabezpieczą przed ewentualnymi zabrudzeniami. Gdy opalenizna poprawnie ściemnieje stanie się wodoodporna, dzięki czemu nie musisz się martwić, że zmyjesz ją wodą lub mydłem. Trwałość w większości przypadków wynosi od 5 do 10 dni, z racji naturalnego złuszczania się naskórka. Jeśli chcesz temu zapobiec, regularnie odnawiaj opaleniznę i pamiętaj, że złuszczanie, długotrwałe przebywanie w wodzie, czy nawet pocenie się przyśpiesza proces rozjaśniania opalenizny.